برنامه ریزی استراتژی بازاریابی چیست؟

برنامه ریزی استراتژی بازاریابی فرایندی است که پرسنل مدیریت و عملیات یک شرکت برای توسعه و اجرای استراتژی های بازاریابی موثر در نظر می گیرند. برنامه ریزی استراتژیک بازاریابی جنبه های مختلف بازاریابی شرکتی و توسعه تجارت را بررسی می کند. برای اجرای م ofثر این برنامه ریزی استراتژیک بازاریابی ، موارد زیر باید در نظر گرفته شود: شناسایی فرصت های ارتقا the تجارت و ارزیابی امکانات استراتژی بازاریابی. تحقیق ، تحلیل و تعریف بازارهای هدف ؛ سازمان موقعیت استراتژیک شرکت برای پیاده سازی و اجرای استراتژی ؛ برنامه بازاریابی را تدوین و اجرا کنید و سپس نتایج فعالیتهای بازاریابی استراتژیک شرکت و آنچه که برنامه ریزی استراتژیک را تشکیل می دهد اندازه گیری و ارزیابی کنید.

برنامه‌های بازاریابی استراتژیک

برنامه ریزی استراتژی بازاریابی، فعالیت‌های مشتری محور را با مسیر کلی که لازم است برای رسیدن به موفقیت طی شود، ادغام می‌کند. برای مثال تقسیم‌ بندی بازار در بازاریابی استراتژیک نقشی حیاتی را ایفا می‌کند؛ تفاوت‌های جغرافیایی و جمعیتی بازارهای هدف، می‌تواند بر روی عادات خرید مشتریان شما تأثیر بگذارد. برنامه‎ریزی بازاریابی استراتژیک به شما کمک می‌کند که این تفاوت‌ها را شناسایی کرده و با توجه به آن، پیام بازاریابی خود را به گوش مشتریان هدف برسانید و سپس محصولات و خدمات کسب‌وکار خود را با نیازهای فردی قسمت‌های مختلف بازار هماهنگ کنید.

کاربردهای برنامه‌‌ بازاریابی استراتژیک

با اجرای برنامه‌ی بازاریابی استراتژیک، شرکت می‌تواند کسب‌وکار روزانه‌ی خود را هدایت کرده و برای تصمیم‌گیری‌ های کوتاه‌مدت و بلندمدت از آن استفاده کند. اجرای برنامه‌ بازاریابی استراتژیک ، به شرکت‌ها برای تدوین و اجرای کمپین‌های بازاریابی یکپارچه کمک می‌کند. برنامه‌ی بازاریابی استراتژیک، در رابطه با توسعه‌ی محصولات و خدمات، توسعه‌ ی پیشنهادات تجاری به منظور گسترش برنامه‌ی فروش شرکت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایا برنامه ریزی استراتژیک

مزیت اولیه‌ی برنامه‌ی بازاریابی استراتژیک، ارائه‌ی مسیر مشخص و مدون بازاریابی است که کسب‌وکار شما را به سمت اهداف و مقاصدتان به درستی راهنمایی می‌کند. دومین مزیت برنامه ریزی استراتژیک، ایجاد یک سیستم پیام رسانی یکپارچه و مستمر است که می‌توان از آن در داخل و خارج شرکت بهره برد. سیستم بازاریابی استراتژیک موجب کارآیی شرکت می‌شود، چرا که کارکنان و مشتریان در مورد نوع و کیفیت خدمات شرکت و چگونگی ارائه‌ی آن آگاه می‌شوند و به سمت یک هدف مشترک حرکت می‌کنند.

چارچوب زمانی

برنامه‌ریزی بازاریابی استراتژیک، فرآیندی نیست که تنها یکبار اجرا شود و سپس پایان پذیرد؛ بلکه عملی کاملا مستمر است. معمولا شرکت‌ ها این برنامه‌ی بازاریابی استراتژیک را طوری طراحی می‌کنند که دوره‌های کوتاه مدت ( یک ساله ) و بلند مدت ( دو، سه و پنج ساله ) را پوشش می‌دهد. هنگامی که یک برنامه بازاریابی استراتژیک به اجرا گذاشته می‌شود، شرکت آن را به طور آزمایشی برای شش ماه تا یک سال اجرا می‌کند، و سپس با سنجش نتایج روش‌های بازاریابی اجرا شده، آن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. شرکت باید بعد از ارزیابی اجرای شش ماهه یا یک ساله‌ی برنامه‌ی بازاریابی استراتژیک، به بهبود فعالیت‌هایی بپردازد که انتظارات لازم را برآورده نکرده و برنامه‌هایی را که به موفقیت رسیده است را توسعه و تکرار کند.

نتیجه‌گیری

برای داشتن یک برنامه ریزی بازاریابی استراتژیک مؤثر، انجام تحقیقات گسترده‌ و شناسایی کامل بازار هدف‌، ضروری است. مسأله‌ی شناخت بازار هدف بسیار مهم است، اینکه آن‌ها چگونه فکر می‌کنند؟ چه احساسی دارند؟ شغل‌شان چیست؟ سن‌شان چقدر است؟ کجا زندگی می‌کنند؟ و سرگرمی آنها چیست؟ و… برای اینکه محصولات و خدمات، سازگار با نیازهای بازار هدف باشد، باید بتوان مانند آنها زندگی کرد، فکر کرد، نفس کشید و احساس کرد.

نکته‌ ی دیگری که شرکت‌ها باید به آن توجه کنند این است که بازاریابی را همزمان با تولید و گسترش محصولات و خدماتشان انجام دهند تا از فروش محصول اطمینان یابند، نه اینکه بعد از پایان تولید محصول و خدمت، برای فروش آن به بازاریابی پرداخته و به دنبال بازار هدف باشند.

استراتژی بازاریابی، تبلیغات و برندینگ کسب و کار خود را تدوین کنید!

دیدگاهتان را بنویسید