پنج مرحله‌ی فرآیند بازاریابی استراتژیک

بازاریابی استراتژیک بخشی از مدیریت استراتژیک است که منجر به سازماندهی مسیری روشن و تعیین هدف واحد برای کلیه فعالیتهای بازاریابی می شود. نتایج بازاریابی استراتژیک یک برنامه بازاریابی سازگار است که به طور مداوم به روز می شود. پنج مرحله از فرآیند بازاریابی استراتژیک شامل: بیانیه ماموریت ، تجزیه و تحلیل وضعیت ، تعیین هدف ، توسعه استراتژی بازاریابی و برنامه ریزی ارزیابی است.

تعیین مأموریت

اولین مرحله در بازاریابی استراتژیک، مشخص کردن دلایل اصلی وجود سازمان و چگونگی خدمت‌رسانی به مشتریان هدف در بلندمدت می‌باشد. این گزارش مأموریت به طور ویژه برای پیش بینی آینده و معرفی یک نقش پایدار برای محصولات و خدمات ‌کسب‌وکار شما می‌باشد. برای مثال مأموریت یک شرکت هواپیمایی شاید نوآوری مستمر در مسافرت هوایی باشد و یا مأموریت یک بیمارستان، داشتن بهترین عملکرد در آموزش و بهداشت عمومی است.

تحلیل و بررسی شرایط

سازمان‌ها این تجزیه و تحلیل موقعیت را که به عنوان تحلیل SWOT شناخته می‌شود، انجام می‌دهند تا نقاط ضعف، قوت، فرصت‌ها و تهدیداتشان را ارزیابی و اولویت‌بندی کنند. این مرحله در فرآیند بازاریابی استراتژیک به مدیران کمک می‌کند که منابع موجود را شناسایی کرده و چالش‌های آتی را درک کنند. نقاط قوت و ضعف، عوامل درون‌سازمانی هستند که تحت کنترل شرکت قرار دارند. برای مثال یک عکس خوب در مجله‌ی مد روز، یک نقطه‌ی قوت برای یک تولیدکننده‌ی لباس است، در حالی که روابط ضعیف با خرده‌فروشان لباس یک نقطه‌ی ضعف برای همان تولیدکننده‌ محسوب می‌شود. فرصت‌ها و تهدیدها نیز از عوامل خارجی سازمان محسوب می‌شوند. مانند اقتصاد قوی یا نرخ مالیات حقوق جدید.

اهداف

مرحله‌ی سوم در بازاریابی استراتژیک تعیین اهداف بازاریابی است. اهداف مشخص و قابل‌سنجشی که به عنوان معیاری برای انتخاب و ارزیابی پیشرفت کسب‌وکار شما توسط تصمیم‌ گیرند‌گان استفاده می‌شوند. این اهداف معمولا به صورت یک یا تعدادی عناصر کمی مانند درآمد، سود، فروش و یا سهم بازار بیان می‌شوند. نکته‌ی قابل‌ توجه این است که هر هدف باید در یک دوره‌ی زمانی مشخص قابل دستیابی باشد؛ برای مثال، رسیدن به یک افزایش پنج درصدی در سود سالانه شاید منطقی به نظر برسد، اما چنین هدفی برای یک دوره‌ی سه ماهه واقع‌بینانه نیست.

توسعه‌ی یک استراتژی بازاریابی

مرحله چهارم در بازاریابی استراتژیک، گسترش استراتژی بازاریابی است. در این مرحله یک یا چند بازار هدف انتخاب می‌شود، یعنی گروه مشخصی از مشتریان شما که به احتمال زیاد خریدار محصولاتتان هستند و یا در آینده خواهند شد. سپس باید تاکتیک‌های بازاریابی را نیز تعیین کرده و به طور ویژه راه‌های مؤثر برای استفاده از چهارP بازاریابی ( product, promotion, price, place ) را برای دستیابی و جذب مشتریان بالقوه مشخص نمایند.

ارزیابی

ارزیابی، به عنوان مرحله‌ی آخر فرآیند بازاریابی استراتژیک، نشان می‌دهد که این تاکتیک‌های بازاریابی چگونه، چه زمانی و توسط چه کسی باید نظارت، بررسی و ارزیابی شود.

استراتژی بازاریابی، تبلیغات و برندینگ کسب و کار خود را تدوین کنید!

دیدگاهتان را بنویسید